Tešiť sa domov na kávu

Každý s tým bojujeme. Pracovné dni sa do stredy vlečú žalostne pomaly a v piatok v robote už nedokážeme ani obsedieť. Najradšej by sme odtiaľ zutekali o desiatej doobeda. O to viac, ak je pekné počasie a dá sa robiť v záhradke. Samozrejme, nie je to len práca v práci, doma nás čakajú ďalšie pracovné aktivity, s deťmi písať úlohy, vypracovať projekty, čo-to uvariť či pripraviť večeru a premyslieť, čo zajtra deťom na desiatu.

káva

Pri pračke už „levituje“ kôš s bielizňou a domácim zvieratám treba tiež upratať. Je to zhon? Môže sa to javiť ako zhon, ale sled týchto udalostí majú rodičia alebo maminky často zvládnuté na jednotku a považujú to za prirodzený chod domácnosti. Ako si však spríjemniť tento „pracovný čas“? Pre mnohých ľudí je neoddeliteľnou súčasťou stresu a pracovného času práve káva.

Často sa za pracovným stolom v kancelárii, inokedy v aute, vlaku alebo v autobuse nevieme dočkať, kedy zložíme tašku z ramena ešte kdesi v chodbe domu a dáme si svoju milovanú kávu. Niekto ešte v pracovných šatách, iný na seba natiahneme rozťahané, no nesmierne pohodlné domáce tepláky a hor´sa do kuchyne.

Káva umožní krátky oddych

Klasická zalievaná, neska, tri v jednom, strojová – každá jedna káva v nás navodzuje správnu pohodu. Veď keby sme si ju nedali, tak budeme pobehovať s handrou v ruke do večera, a takto s našou čiernou kamarátkou na chvíľu zasadneme a zrelaxujeme sa. Stačí polhodinka aj menej a my sa cítime hneď lepšie. Možno nás ani tak nevzpruží, možno ani kofeín nestihne naštartovať unavené bunky, je nám lepšie práve preto, že sme si sadli, oddýchli, porozprávali sa.

relax

Káva dokáže spájať ľudí, pri káve sa stretávajú kamarátky, na kávu pozývame známych a pri nej vieme riešiť svoje malé i veľké problémy. Jedna káva cez deň? Závisí od jednotlivca. Jedna ráno, druhá o tretej. Nuž a pomedzi aj dve-tri v práci. Každý má individuálne posedenie s kávou a pri káve, ale je isté, že navodí správnu atmosféru, vzpruží, naladí, povzbudí a dá čas na chvíľu sa zastaviť. Takmer v každej domácnosti má svoje stále miesto a kávové šáločky hrdo stoja v kuchynskej linke.