Nečakané situácie v divočine zvládnete, ak budete mať poruke menič napätia

Bez prístupu k elektrickej energii sa existuje pomerne ťažko, prevažnú väčšinu zariadení totiž poháňa elektrina a ak nie je k dispozícii, sú nám aj prístroje a stroje zbytočné. Elektrická sieť zabezpečuje rozvod prúdu do každej domácnosti či inej prevádzky, no nájdu sa aj miesta, kde nie je dostupná. V tom prípade je možné nahradiť ju meničom napätia.

Nabiť technické zariadenia nebude problém

Tráviť víkend či dovolenkový čas v prírode, ďaleko od civilizácie a pritom v núdzi byť v kontakte s okolitým svetom je možné, ak si pred cestou do kufrov pribalíte aj menič napätia, ktorý vám umožní počúvať rádio, napojiť kameru či nabiť rozličné zariadenia, napríklad MP3 prehrávač a podobne. Používa sa najmä v automobiloch, kde je iné napätie, výstupné napätie má obdĺžnikový priebeh (podobu modifikovanej sínusoidy), frekvencia je 50Hz a napätie 230V. Menič, o ktorom je reč, Menič napätia 12V na 230V, 600W umožňuje nabíjanie USB zariadení, pretože je vybavený USB výstupom.

Menič napätia 12V na 230V je zariadenie, ktorého výstup striedavého napätia 230V nie je možné zapájať paralelne alebo do série spolu s nejakými inými zdrojmi striedavého napätia 230V, napríklad s ďalším meničom alebo do zásuvky siete verejného rozvodu elektrickej energie.

Menič je možné skryť aj v ruksaku

Menič, ktorý opisujeme, má dáta:

-výstupné napätie striedavých 230V, modifikovaná sínusoida, obdĺžnikový priebeh

-stály maximálny výkon je 600W

-maximálny krátkodobý špičkový výkon je 1200W

-vstupné napätie je 12V

-výstupná frekvencia má hodnotu 50Hz (+-3Hz)

-hodnota príkonu na prázdno je 800Ma

-výstup USB je 5V (max. však 2,1A)

-chladenie má na starosti ventilátor, ktorý je automaticky spínaný

-v balení sú priložené aj napájacie káble s krokosvorkami a zástrčkou CL

-menič je chránený proti prehriatiu, prepätiu, preťaženiu a podpätiu na vstupe a proti skratu na výstupe

-menič má rozmery 235x102x55,5mm a hmotnosť 835g

Aj keď sa technický pokrok stále rozširuje, ešte vždy sa nájdu miesta, kde sa menič napätia zíde, takže je dobré mať ho vo výbave pri každom výlete či dovolenke mimo oblastí s prístupom k civilizácii. Má malé rozmery a v batožine vám veľa miesta nezaberie.